DUK
Forumas
Apvalkalai
Apie svetainę
 
 
 
  Turinys

 

eDonkey vartotojo gidas

 

 

 


Ok Cupid Free Online Dating
BixData network monitoring

       
 
 
  eDonkey DUK
 
 

5 Patys dažniausi klausimai

Kaip galima peržiūrėt nebaigtą siuntimą
Skaitykite Peržiūra

Kaip teisingai nustatyti eDonkey greičius?
Interneto konfigūravimas

Kaip pagreitinti siuntimus?
Informaciją apie eDonkey siuntimo nustatymus rasite čia

Kaip atsikratyti (/kas tai yra) 'Unreachable'(nepasiekiamas) statuso (Low ID)?
Prašom peržvelgti Unreachable(nepasiekiamo) statuso atsikratymas

Kas atsitiko Overnet?
Overnet buvo visiškai sujungtas su eDonkey. Norėdami pakeisti Overnet į eDonkey, tiesiog atsisiųskite ir įdiekite eDonkey, tada perkelkite laikinus duomenis iš ( C:\Program Files\)Overnet\Temp į (C:\Program Files\)eDonkey\Temp. Jei užregistravote (ačiū!) Overnet jūsų registracija puikiai tiks ir eDonkey, tiesiog patalpinkite registracijos duomenis (username(vartotojo vardas) ir password(slaptažodis)) į Options (parinktys) -> Unlock Pro (atrakinti Pro), jei jų ten iškart nebūna.

Bendri klausimai

Kodėl negaliu prisijungti?
Gali būti nemažai priežasčių, kodėl negalite prisijungti. Štai, ką jums reikėtų patikrinti pirmiausia:

  1. Ar galite prisijungti prie interneto?
  2. Ar yra contact.dat failas jūsų eDonkey kataloge?
  3. Ar turite pačią naujausią eDonkey versiją? Patikrinkite atsisiuntimų puslapį ir įsitikinkite, kad ten pateiktos versijos numeris sutampa su jūsų turimos programos. Galite pamatyti versijos numerį, žvilgterėję į "home"(namai) skiltį.
  4. Jei naudojate NT, bandykite prisijungti kaip administratorius.
  5. Jei naudojaties windows XP įsitikinkite, kad jūsų windows xp ugniasienė išjungta.
  6. Įsitikinkite, kad jokia jūsų ugniasienė neblokuoja UDP prisijungimo. eDonkey naudoja UDP, kad galėtų prisijungti prie tinklo.

Kaip pagretinti eDonkey siuntimus?
Peržvelkite 'maksimalių rezultatų pasiekimo su edonkey' patarimus.

Ką reiškia "unclear"(neaiškus), "firewalled"(už ugniasienės) ar "open"(atviras)?
Tai parodo ar galite priimti prisijungimus iš išorės. Pirmiausia nurodomas "unclear"(neaiškus) statusas, nes dar nebuvo galimybės susisiekti su kitu klientu. Kai atsiranda galimybė, nurodoma ar jūs galite prisijungti ar ne. Jei ne, nurodomas "firewalled" (už ugniasienės) statusas. Tai reiškia, kad kiti tinklo klientai negali su jumis susijungti. Tai dažniausiai klientai, kurie taip pat turi "firewalled" statusą. Norėdami atsikratyti šio statuso ir pakeisti jį į Open(atviras), Pagalba vartotojam, turintiem firewalled statusą puslapį.

Kodėl turėčiau nurodyti mano ugniasienei, kad eDonkey gali elgtis kaip serveris?
Ugniasienės nusprendžiau, kad bet kokios programos, priimančios susijungimus iš išorės, yra serveriai. Kadangi eDonkey leidžia kitiems susisiekti su jumis pirmiausia (paprašyti failo, pranešti apie kitus failus tinkle ir pan.), ji priims įeinančius prisijungimus, taigi, ji bus priskirta prie serverių daugelio programinių ugniasienių.

Kokias jungtis (ports) eDonkey naudoja ir kaip jas pakeisti?
Ji gali jungtis bet kokia jungtimi. Pagal nutylėjimą(default) ji naudoja TCP 4662 jungtį, kad susijungtų su kitais klientais. UDP jungtis, skirta  paieškai ir pranešimui apie turimus duomenis, yra atsitiktinai pasirenkama. Galite peržiūrėyi ir pakeisti naudojams jungtis Options (parinkčių) meniu, Network (prisijungimas prie tinklo) skilty.

Kas yra prisijungimai?
Prisjungimai yra šiuo metu aktyvus ryšiai tarp jūsų kliento ir nutolusio kliento per TCP jungtį. Prisijungimai naudojami failų siuntimui ir turimų failo dalių sąrašui gauti iš kitų klientų, tam, kad nustatytų, ar kitas klientas turi trūkstamas dalis.
Trumpai tariant, prisijungimai naudojami duomenų atsisiuntimui.

Koks mano IP?
Peržiūrėkite www.whatismyip.com, norėdami nustatyti savo išorinį IP.

Norėdami sužinoti vidinį IP:
Windows 95, 98 ar ME sistemoje: Spustelėkite Start, Run, tada surinkite winipcfg ir spauskite OK. Pasirinkite įrenginio tipą (modemas ar tinklo plokštė apskritai), kuriuo jungiatės prie interneto iš išskleidžiamo sąrašo. Dabar turėtumėte pamatyti savo IP.

Windows NT, XP sistemose: Spauskite Start, Run, tada surinkite command ir spauskite OK. Surinkite ipconfig ir vėl spustelkite enter. Bus nurodyta visa informacija apie veikiančius tinklo įrenginius, jei įrenginiai keli, svarbiausias Ip to, kuriuo prisijungiate prie interneto. Galite jį nusirašyti. Surinkite exit ir spauskite enter, norėdami uždaryti langą.

Linux sistemoje: Komandinėje eilutėje surinkite /sbin/ifconfig, gausite informacijos sąrašą. Jūsų Ip adresas nurodytas prie inet addr.

Koks mano ID?
ID koncepcija yra nuvertėjus. Senieji Low(žemas) ir High (aukštas) ID buvo pakeisti reachable (pasiekiamas) ir unreachable (nepasiekiamas) atitinkamai. Kaip ten bebūtų, savo ID dar galite sužinoti surinkę g raidelę išskleidžiamam apatiniam žinučių laukely ir paspausdami enter.

Kas tie maži failiukai? (known.met, shared.dat ...)
contact.dat- sąrašas kitų eDonkey klientų, apie kuriuos jau žinote. Naudojamas, jungiantis pire tinklo.

known.met- laikinai talpina failų, kuriais dalinatės, ID, kuriuos jau sugeneravote. Dėl to jų nereikia iš naujo generuoti kiekvieną kartą įjungiant programą.

pref.met- talpina eDonkey nustatymus (vartotojo vardas, maksimalus išsiuntimo greitis ir pan.).

shared.dat- Tai sąrašas direktorijų, kuriomis dalinatės. Jei ištrinsite šį failą, eDonkey dalinsis tik incoming direktorija.

[tik ed2k]server.met- Žinomų serverių sąrašas.

friends.met- sąrašas žmonių, kuriuos priskyrėte prie draugų.

layout.dat- langų dydžiai ir stulpelių antraštės.

Kaip gauti Pro Versiją?
Kai sumokėsite kreditine kortele ar pay pal sistema, gausite nuorodą pro versijos atsisiuntimui.

 

 


Atsisiuntimai

Ką reiškia spalvos progreso juostelėj?
Spalvos parodo šaltinių kiekį failo dalim.
Juoda - Ši dalis jau atsiųsta.
Raudona - ši dalis dar neatsiųsta ir šiai daliai dar nerasta šaltinių arba ši dalis buvo atsiųsta ir pasirodė esanti sugadinta, dėl to klientas šiek tiek lukteri prieš pradėdamas iš naujo jos ieškot.
Mėlyna - Ši dalis dar neatsiųsta, bet yra šaltinių jai. Kuo mėlyna tamsesnė, tuo daugiau šaltinių.

Kodėl eDonkey nepradeda iškart atsisiuntimo?
Kai pradedate atsisiuntimus, eDonkey turi padaryti tai: surasti šaltinius, prisijungt prie jų, pranešti jiem, kad jums reikia failo.

Jei yra šaltinių, atsisiuntimas turėtų prasidėt. Kuo daugiau šaltinių, tuo greičiau jis prasidės ir tuo greičiau vyks siuntimasis. Norėdami peržvelgti šaltinius, spustelkite + šalia failo.

Kodėl siuntimasis sutojo?
Atsisiuntimas gali sustoti dėl daugelio priežasčių:
-klientas, siuntęs jums failą, atsiuntė jums pilną dalį, jūs vėl atsidūrėte eilės gale ir jis pradėjo siuntimą kitam vartotojui (tai daroma tam, kad būtų greičiau išplatinta failo dalis)
-klientas, siuntęs failą, atsijungė iš tinklo.
- klientas nebeturi daugiau reikiamų dalių.
Visais atvejais, klientas tęs šaltinių paiešką (jis niekad to nebaigia daryt) failui ir turėtų tęst siuntimą po kurio laiko. Išskirtinis atvejis yra, kai nutolę klientai neturi reikiamų dalių (ta dalis bus pavaizduota raudona spalva progreso juostelėj). Šiuo atveju, jei neatsiras šaltinis šiai daliai, atsisiuntimas gali nutrūkt.

Dėl ko buvo atsisiųsta daugiau nei 100%?
Taip gali atsitikti, kai dalys yra siunčiamos dukart: arba dėl konkuruojančių atsisiuntimų, uždengiančių vienas kitą arba kai išmetamos sugadintos dalys. Abejais atveijais nesijaudinkite - programa baigs siuntimą.

Kas yra Queue Place(vieta eilėje): ###?
Tai reiškia, kad žmonės, turintys reikiamą failą jau siunčia jį kitiem žmonėm. Atsisiuntimas prasidės iškart, kai atlaisvės viena vieta nutolusio kliento išsiuntimuose. Tai nutinka dažnai. Kadangi daugelis failų yra dideli, žmonės užima vietą išsiuntimuose ilgesniam laikui.

Ką reiškia kai rašo "Hashing"(generuojama MD4 kontrolinė suma)?
eDonkey turi užtikrinti, kad daliniai failai tokie patys, kokie buvo per praeitą eDonkey naudojimą. Atsisiuntimas bus tokioj būklėj, iškart po eDonkey įjungimo, ir galiausiai taps "looking" (ieškomas). "Hashing" yra procesas, kurio metu failui suteikiamas unikalus ID.  Peržiūrimas kiekvienas baitas, dėl to tai gali truputi užtrukt, jei failas didelis.

Rasta sugadinta dalis(corruption found)?
eDonkey rado sugadintą dalį faile siuntimosi metu. eDonkey išmes sugadintą dalį ir siųsis ją iš naujo iš kito šaltinio. Tai tėra diagnostinis pranešimas. eDonkey susidoros su tuo pati. Pasibaigus atsisiuntimui, viskas turėtų būt gerai.

Ar galiu atidaryt/peržiūrėti/naudoti dalinius failus?
Tai nėra gera mintis. Bet jei neketinate baigti siuntimo, galite tiesiog pervardinti .part dalį tikrąja priesaga. Turėkite omeny, kad kai kurie formatai reikalauja failo pradžios ar galo, kurie gali būt dar neatsiųsti.

Kodėl eDonkey nerodo kitų vartotojų ping laiko?
Ping nenurodo kaip greitai vyks siuntimas tarp jūsų dviejų kompiuterių. Tai matas, nurodantis kiek laiko užtrunka vienam paketui pasiekti kitą kompiuterį ir sugrįžti. Tai nesusiję su siuntimu. Svarbiausia duomenų kiekis, kurį galima persiųst tarp dviejų kompiuterių per tam tikrą laiką. Galite prisijungti prie vartotojo, besinaudojančio T3 tipo interneto ryšiu ir esančio kitam pasaulio gale, ir gauti siaubingą ping atsakymą, bet vis tiek atsisiųst failą daug greičiau nei iš kaimyno, naudojančio modeminį ryšį. Nors kiekvienas paketas užtruks gal sekunde ilgiau pasiekdmas jūsų kompiuterį, jūs gausite daug kartų daugiau paketų per sekundę.

Gerai, tai kodėl eDonkey nerodo kitų vartotojų atsisiuntimo greičių?
eDonkey visad bando gauti failą iš visų klientų, turinčių jį, nepaisant jų siuntimo greičių. Ji baigia prašiusi kitų klientų failo, kai jūsų atsisiuntimo greitis pasiekia maksimumą. Dėl to nereikia ieškot šaltinio su didžiausiu greičiu. Jis bus surastas automatiškai.


Dalinimasis

Kodėl užtrunka taip ilgai, kol eDonkey peržiūri failus, kuriuos dalinuos su kitais vartotojais?
Tai turėtų trukti ilgiau tik pirmą kartą nurodant failus, kuriais norite dalintis. eDonkey turi išanalizuoti failus ir suteikti jiems unikalius ID. Po to, viskas užsikraudinės gana greitai.


Problemos

Negaliu užregistruot, nes rašo "already online" (jau prisijungęs)
Tai dažniausiai atsitinka, kai registruotas klientas yra restartuojamas, nes tuo atveju antrą kartą jis prašys patvirtinimo per greitai. Tiesiog luktelkite ir šią problemą klientas turėtų išsprest pats. Turėkite omeny, kad registracijos duomenys gali būt naudojami tik viename kompiutery tuo pačiu metu. Jei tie patys duomenys įvedami dvejuose kompiuteriuose, vienas iš jų gaus šią žinutę nuolat.

Problema patvirtinant registraciją
Tai reiškia, kad klientas negalėjo prisijungt prie mūsų serverio ir gaut patvirtinimą. Greičiausiai tai atsitiko, nes mūsų registracijos serveris buvo perkrautas eDonkey toliau tikrins mūsų serverį ir, kai tik sugebės jį pasiekt, reklamos išnyks. Dėkojame už kantrybę.

Mano ugniasienė praneša apie jungčių(ports), naudojamų eDonkey, aktyvumą ir išjungus programą!
Dėl tinklo specifiškumo, klientai nepraneša apie atsijungimą, dėl to kiti klientai dar bandis susisiekti su jūsų klientu net jį išjungus. Įeinančių paketų skaičius bus atvirkščiai proporcingas laikui, prieš kurį eDonkey buvo išjungta, ir visiškai nutrūkti paketų siuntimas turėtų kažkur po 12-24 valandų nuo išjungimo.

Aš perkroviau klientą ir mano atsisiuntimai dingo!
Yra keletas programų, kurios gali atkurti pažeistus .met tipo failus. MetFileRegenerator yra viena iš populiariausių ir ji suderinama su nauja dalinių failų apdorojimo sistema.

Klaidos pranešimas: Msvcirt.dll File Is Linked to Missing Export Msvcrt.dll
Peržvelkite Microsoft KB norėdami išspręst šią problemą.

Kodėl eDonkey siunčia laiškus!
eDonkey to nedaro. Kai kurios ugniasienės nusprendžia, kad bet koks prisijungimas prie 25 jungties yra bandymas siųst laiškus. Dėl to, jei eDonkey jungsis prie vartotojo naudojančio 25 jungtį ugniasienė klaidingai mano, kad eDonkey siunčia laiškus.

Iššokinėja reklaminiai pranešimai. Kaip padaryt, kad jų nebebūtų?
Mes nenaudojame reklamų, kurios iššokinėja, nes tai labai nervuoja. Mes neleidžiame besireklamuojantiems naudot iššokančiais reklamas. SpyBot naudingas įrankis, kuri gali pašalinti programinę įrangą, dėl kurios iššokinėja šie pranešimai http://security.kolla.de/


eDonkey

Ar eDoneky ieško failų visame tinkle ar tik pas žinomus vartotojus?
Ji atlieka paiešką visame tinkle.

Kuo eDonkey skiriasi nuo gnutella?
Gnutella ir eDonkey tinklai abu yra išsibarstę. Bet eDonkey naudoja taip vadinamas pasiskirstymo lenteles(hashtables), kad  susistemintų duomenis, kurių ieškoma. Tai reiškia, kad klientai tarpusavy dalinasi duomenim įvestais į paiešką. Gnutella programoje paieškos ir informacija apie išleistus į tinklą failus yra siunčiama daugiau ar mažiau atsitiktine tvarka, dėl to gerokai sumažėja tinklo efektyvumas. Tai lyg kažko ieškotumėte kruvoj popierių ir susistemintoj bibliotekoj.

Ar tikėtina, kad atsiras dar kitokių eDonkey tinklų ?
Teoriškai tikėtina, bet tikimybė labai maža.

Kaip eDonkey susirenka informaciją apie kitus vartotojus?
Tai atliekama, kai paieškos ar failų platinimo metu.

Ar pas visus vartotojų sąrašai tokie patys?
Ne, pas kiekvienas vis kitoks rinkinys.

Kodėl vartotojų ir failų skaičius skiriasi?
Vartotojų ir failų skaičius nustatomas labai netiksliai. Jis pagrįstas žinomų vartotojų skaičiumi sąraše ir failais, apie kuriuos jūs žinot, jis bus vis kitoks kiekvienam vartotojui.


Kita

Kaip atidaryt failą, jo priesaga ....?
Peržiūrėkite failų tipų puslapį.

Kas tai ar kaip padaryt viena ar kita su DivX?
Mes tikrai nesame tie, kurių to reiktų klaust. Kaip ten bebūtų yra daugybė informacijos internete apie DivX kodavimą. Štai pora gerų nuorodų: http://www.google.com/
http://www.mydivx.com/

Kaip padidinti atvirų prisijungimų skaičių Win98 sistemoje?
99% atvejų tai nėra būtina. Aišku, galite pakeisti arba įdėt į registrą šį raktą (tik 98 ir 98se):
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\ CurrentControlSet\Services\VxD\MSTCP\MaxConnections

 



 

 

 

 

 

(c) 2003 MetaMachine susisiekti | reklamuotis | privatumas