OpenRPG

Poniżej przedstawiam informacje niezbędne do zainstalowania i użycia programu “OpenRPG”. Jest to wirtualny stół do Gier RPG umożliwiający prezentację map i zdjęć, poruszanie żetonów po po mapie, funkcję czatu oraz rzuty wirtualnymi kostkami. Program można znaleźć na stronie '''OpenRPG. Niestety jego instalacja jest nieco skomplikowana. Wszystkie kroki są co prawda dobrze opisane ale na wszelki wypadek podam je tutaj. Programy do zainstalowania:

 • Python2.4 – język programowania w którym napisano program.
 • wxPython – potrzebne dla ninterfejsu graficznego.
 • OpenRPG – właściwy program.

Należy je zainstalować po kolei, przy czym należy zgodzić się na domyślne czynności takie jak kompilacja bibliotek. Instalator OpenRPG powinien stworzyć w pasku start skrót do Start.py – uruchamiającego aplikację. Możliwe, że po uruchomieniu należy kliknąć w splash screen by zakończyć ładowanie programu. Po instalacji i pierwszym uruchomieniu należy przejść do menu OpenRPG -> Settings i w zakładce chat wpisać imię gracza (najlepiej swoje własne) oraz zmienić opcję SuppresChatautocomplete z 0 na 1 (co zapobiega wyskakiwaniu bzdurnych rzeczy na czacie)

Łączenie się z serwerem

Aby wejść do gry należy wejść do menu Game Server -> Browse servers. Powinna pokazać się lista serwerów. Należy znaleźć server o nazwie Yarri's server. Po połączeniu (connect) należy dołączyć się do pokoju “Game”.

Funkcje chata

Po połączeniu ustawiamy imię postaci przez wpisanie “/name imię postaci” (Bez cudzysłowi). Jako że gra będzie odbywała się w systemie GURPS potrzebne są nam do testów rzuty 3k6. Uzyskujemy je komendą [3d6] lub [3d6+0], gdzie w miejsce zera wpisujemy modyfikator. Możliwe, że będę w stanie przesłać wam “Guzik” (Makro) do automatycznego uzyskiwania wyniku. Jeśli czujecie się na sile, to możecie zainstalować Grollera – zarówno plik jak i instrukcję można znaleźć tutaj. Wtedy mogę przesłać wam “guzik” gdzie wpisuje się poziom umiejętności i modyfikator). 'WAŻNE' – niestety obecna wersja programu nie obsługuje polskich znaczków, dlatego dłuższe opisy będę wrzucał na GG. Jednak rozmowy i główny przebieg gry proszę umieszczać na czacie. Niewykluczone, że część opisów będzie po angelsku. Prowadzę gotowy scenariusz, więc może oszczędzę sobie czasu i nie będę wszystkiego tłumaczył, tylko wkleję z tekstu przygody.

Mapa

W górnym panelu znajduje się mapa. MG wyświetla tam obrazki oraz mapki potrzebne do bitew. Tam też pojawiają się ew. miniaturki, które w czasie walki można przesuwać.

Panel graczy

W lewym dolnym rogu znajdują sie ikonki graczy – działają jak status na GG. Kliknięcie na ikonkę gracza umożliwia “szepnięcie mu” wiadomości bez wiedzy innych.

Groller

Do sprawnej gry w GURPSa przez OpenRPG przyda się Groller - skrypt do wykonywania testów. Po krótce opiszę jego instalację:

 1. Po ściągnięciu pliku zip rozpakowujemy go i uzyskany groller.py kopiujemy do katalogu z grą (w Windows domyślnie powinno to być C:\Program Files\OpenRPG\orpg\dieroller).
 2. W katalogu tym znajduje się plik utils.py. Otwieramy go w notatniku i modyfikujemy:
 from die import * 
 # add addtional rollers here 
 from wod import * 
 from d20 import * 
 from hero import * 
 from shadowrun import * 
 from hackmaster import * 
 from wodex import * from srex import * 
 from groller import *

Dodając oczywiście pod ostatnią linią (woodex) linię 'from groller import *'.

 1. Kolejnym krokiem jest dodanie do linii słowa 'groller'
 rollers = ['std','wod','d20','hero','shadowrun', 'sr4','hackmaster','srex','wodex']

Linia ma wyglądać tak:

 rollers = ['std','wod','d20','hero','shadowrun', 'sr4','hackmaster','srex','wodex',groller]
 1. Włączamy lub restartujemy OpenRPG i w lini chatu wydajemy komendę /dieroller groller. I gotowe
 2. Sprawdzamy czy działa wydając w czacie komendę: [3d6.skill(14,1)]

Uwagi:

Czasem groller nie działa od razu, nie mam pojęcia czemu. Ponowny restart OpenRPG powinien pomóc.

Makra w OpenRPG

Grę można sobie znacznie ułatwić, przygotowując 'makra - guziki w lewym panelu OpenRPG, w tzw. drzewku.

 • Zaczynamy klikając ppm na Game Tree i wybieramy opcję Insert Features Node.

Game Tree
 • Następnie w OpenRPG 1.6.3 wyszukujemy Templates > Tools > Create New Chat Macro.

Dodawanie Makra
 • Nowe macro powinno pojawić się u góry drzewka. Klikamy na nie ppm i wybieramy opcję Design. Pojawi się okienko

Kreator makra
 • Możemy zmienić jego nazwę - np. "Strzal z pistoletu". W środku wpisujemy tekst np. Strzal [3d6.skill(9,0)]. Oczywiście w miejsce 9 wpisujemy wartość swojego skilla w danej dziedzinie. Liczba po przecinku oznacza modyfikator rzutu. Pozostawienie 0 skutkuje tym, że za każdym razem program pyta o niego. W okienko wpisujemy mod. np -2 i gotowe. Wynik naszego rzutu pojawia się na czacie.

W czasie gry wystarczy kliknąć dwa razy lpm i komenda zostanie automatycznie posłana na czata. Warto przygotować sobie kilka takich makr - np strzał, dodge, obrażenia zadawane przez broń itp.

Komendy czata

Makro można zmodyfikować dodając na początku komendę '/me' W ten sposób wyświetlany tekst będzie się różnił od normalnego czatu. W przyjętej konwencji teksty zaczynające się od /me są interpretowane jako czynność, a te pozbawione taga jako wypowiedź postaci.

PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 608 PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 609 PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 612 PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 620 PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 624 PHP Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/y/yarri/public_html/pmwiki/pmwiki.php on line 639